Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk, pek çok bireyin kesinlikle en az bir kere başına gelmiş bir olaydır. Genellikle içi su toplamış küçük kabarcıklar olarak çıkıyor karşımıza ve ağız çevresinde oluşuyor. Nadiren de olsa ağız içinde çıkıyor. Ama genellikle dudak çevresi ve ağzın farklı noktalarında ortaya çıkabiliyor. Bulaşıcı bir durum olmakla birlikte, virüsler tarafından meydana geldiği de biliniyor.

Uçuk Belirtileri Nedir?

Uçuğun belirtilerine baktığımız zaman, zaten kolaylıkla durumu anlayabiliyoruz. Sivilceden hallice olan uçuklar, hem can sıkıcı, hem de stres nedeni oluyor. Zaten çıkmadan önce kendini belli ediyor. Ortalama 24 saat öncesinde başlayan bir kaşıntı, karıncalanma ya da yanma ve sızı gibi durumları hissedersiniz. Sonrasında ise durumu içi su dolu kabarcıkların ortaya çıkması izliyor. Sonrasında bu kabarcık dediğimiz uçuklar, konuşurken, gülümserken yani özetle her zaman canımızı sıkar ve bize acı verir. Zamanla kendi kendine kuruyup çatlar ve kaybolur ama arkasında can sıkıcı ve çirkin bir yara bırakır. Ki bu da zaten en çok canımızı sıkan, sinirimizi bozan şeydir.

Uçuk Nasıl Bulaşıyor?

Uçuğun bulaşma serüveni şu şekilde; şayet açık bir yaranız var ise, bu yaranızın kapanma sürecinde uçuk bulaşıyor. Mevcut uçuğu olan bir kişinin kullanmış olduğu havludan tutun da, çatal, bıçak, kaşık ya da benzeri eşyaları kullanan kişilere bulaşabilir. Hatta uçuğu olan kişilerin sizi öpmesi ile de bu durum bulaşabilir. Uçuğa sahip olan aile bireylerden biri sizi öperse şayet, bu virüs vücudunuza girmeye başlar. Tehlikeli gibi görünmese de, hassas bünyeler için can sıkıcı ve ciddi tahrişe neden olabilir. Hatta ciddi enfeksiyonlar halinde de görünebilir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Bu konuda zaten vücudumuz gerekeni yapıyor. Süreç hızlı bir şeklide ilerliyor ve uçuk geçiyor. Ama yine de uçuk bulaşıcı olduğu için, elinizle dokunduğunuz andan sonra kesinlikle elinizi iyi bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Hassas olmanız ve ekstra titiz olmanız gerekiyor. Alkol, antiseptik ilaçlar, uçuk üzerinde bakteri oluşumunu engelleyecektir. Bununla birlikte pek çok ağrı kesici ilaçlar, uçuk ağrılarını azaltmaktadır. Tabii günümüzde kullanılan uçuk kremleri de vardır ve çok etkilidir. Antiviral olarak bilinen bu kremler, deriden geçiyor ve bu sayede uçuk virüsünün zararlarından sizi korumuş olur. Mümkün mertebe dikkatli olmanızda fayda var bu yüzden.

Bir önceki yazımız olan Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde rahim ağzı kanseri belirtileri, rahim ağzı kanseri korunma yolları ve rahim ağzı kanseri nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir