Domuz Gribinden Korunma Yolları ve Koruyucu Besinler Nelerdir ?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2010 yılından tamamen bittiği açıklanan domuz gribi salgını ilk olarak Meksika’da başlamıştı. H1N1 olarak da bilinen hastalık San Diego’da yaşayan bir çocuğun ölümüne yol açmıştı. Ardından dünyanın başka ülkelerinde de etkisini gösteren bu salgın kısa sürede paniğe yol açmış ve insanların domuz gribinden korunmak için çeşitli önlemlere başvurmasına sebep olmuştu.

Neyse ki salgın 1-2 senelik süre zarfında tamamen durduruldu ve tarihe karıştı. Artık dünyada hiç kimse domuz gribine yakalanmıyor veya başkalarına bulaştırmıyor. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Aşağıda listelenen domuz gribinden korunma yollarını her zaman aklınızda tutarsanız siz de tedbiri elden bırakmamış olursunuz.

Temizlik, temizlik, temizlik!

Evet, domuz gribinden korunmanın ilk yolu temizlikten geçiyor. Bunun için ilk etapta elinizi mümkün mertebe yüzünüzden uzak tutarak önlem almaya başlayabilirsiniz. Göz, ağız ve burun gibi organlarınıza elinizi sürerek virüslerin bedeninize girmesine yol açmanız kuvvetle muhtemel.

Dışarıdan eve girdiğinizde ilk iş elinizi yıkamak da akıllıca bir tercih olacaktır. Parmak aralarını ve tırnağınızın içine varıncaya kadar iyice el yıkamanın sadece domuz gribi salgınına değil, diğer hastalıklara karşı da koruyucu olduğu biliniyor. Şayet sabun yerine el dezenfektanı kullanırsanız çok daha etkili sonuç alırsınız.

Etrafınızda hapşuran, aksıran insanlar varsa kendinizi hemen korumaya alın. Özellikle yüzünüze hiç kimsenin hapşurmasına izin vermeyin. Ağızdan çıkan sıvı parçacıkları virüs taşıyor olabilir. Günlük hayatta başkalarıyla konuşurken de aranıza en az bir kol uzunluğu kadar mesafe koyun. Titizliğiniz tutarsa Japonya’daki yüzbinlerce insan gibi siz de maske takarak dışarı çıkmaya başlayabilirsiniz.

Domuz gribine karşı koruyucu besinler

Gece yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek, domuz gribine karşı bağışıklık sisteminin güç kazanmasına yardımcı olur. Sabah kalktığınızda da yine ılık suyun içine doğranmış 2 diş sarımsağı yemeniz tavsiye edilir. Aloe vera çiçeğinden elde edilen jeli tüketmeniz de bağışıklığınızı güçlendirir. C vitamini yönünden zengin tüm sebze ve meyveler (Portakal, greyfurt, mandalina, limon, çilek, yaban mersini, maydanoz ve kavun gibi) domuz gribine karşı birebirdir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir