Domuz Gribi Aşısının Yan Etkileri

192009 yılında ortaya çıkan ve hızla insanlara bulaşan domuz gribi hastalığı, 2010 yılında tamamen yok oldu. Ancak bu süre zarfında binlerce insan hayatını kaybetti. Sırf Türkiye’de 14 kişi domuz gribinden öldü. Keza kanatlı hayvanlardan insanlara bulaştığı için yüzbinlerce tavuk telef edildi. Domuz gribinin yol açtığı tüm bu zararlar şimdilerde gündemde değil, çünkü virüs artık hayatımızda yok.

İsteyen herkes virüs salgını döneminde sağlık ocaklarını ziyaret edip domuz gribi aşısı olabiliyordu. Okullarda da öğrencilere domuz gribi aşısı yapılıyordu. Peki hiç merak ettiniz mi, domuz gribi aşısının yan etkileri nelerdi?

Herkes için güvenli olduğu söylenemez

Her ilaçta olduğu gibi domuz gribi aşısında da bazı insanları rahatsız edecek yan etkiler bulunuyordu elbette. Bu yan etkiler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun akması veya tıkanması
  • İştah kaybı, yemek yemeye ilgisizlik
  • Sinirlilik
  • Boğazda ağrı
  • Baş ve kas ağrıları
  • Kusma, mide bulantısı
  • Titreme ve ateş

Öte yandan domuz gribi aşısı olan insanların 3’te biri, aşının vurulduğu yerde kızarıklık veya akıntıdan şikayetçi. Aşı olan gönüllülerin yüzde 10-15’lik kısmı ise kendilerini yorgun hissedip baş ağrısı çektiklerini bildirdi. Bazılarının ise ateşi yükselmişti. Domuz gribi aşısı tavuk yumurtasından üretildiği için yumurtaya karşı alerjisi olanların aşıya tepki verme ihtimalleri de çok fazla.

Nadir rahatsızlıklar da baş gösterebilir

Yukarıda listelenen yan etkiler nispeten hafif şiddette olduğu için yüzbinlerce insanda ortak görülebiliyor. Ancak bazı rahatsızlıklar milyonda 1-2 tane de olsa domuz gribi aşısından sonra ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birisi, ciddi bir nörolojik hastalık olan Guillain-Barre sendromu. Grip aşısı sonrası çok nadir de olsa görülebilen bu rahatsızlık hastada felce, nefes alışverişinin durmasına ve sonunda ölüme yol açabiliyor.

Durum sanıldığı kadar kötü değil

Yukarıda çizilen karamsar tablonun aksine, Sanofi-Pasteur şirketleri tarafından geliştirilen domuz gribi aşısının klinik testlerinde 10-15 bin çocuk ve yetişkine iki doz domuz gribi aşısı vuruldu ve hiçbir yan etki gözlemlenmedi. Bu da domuz gribi aşısından sonra ortaya çıkan yan etkilerin tamamen kişiye özel olduğu savını güçlendiriyor.

Bir önceki yazımız olan Domuz Gribi Aşısı Nasıl Yapılıyor? Nasıl Üretiliyor? başlıklı makalemizde domuz gribi aşısı içinde neler var, domuz gribi aşısı kısırlık yapar mı ve domuz gribi aşısı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir