Domuz Gribi Aşısı Nasıl Yapılıyor? Nasıl Üretiliyor?

2009-2010 yılları arasında ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran domuz gribi hastalığından korunmanın en etkili yolu, domuz gribi aşısı olmak. H1N1 olarak da bilinen domuz gribine karşı geliştirilen aşılar genellikle koldan yapılır. 6 aydan büyük bebekler başta olmak üzere sağlıklı insanlar ve hamile kadınlar da domuz gribi aşısı olabilir. Bundan yaklaşık 7 sene kadar önce Türkiye’de de birçok insan zorunlu olmayan bu aşı sayesinde domuz gribine karşı kendini güvence altına almıştı.

Domuz gribi aşısında neler var?

Diğer hemen her aşı türünde olduğu gibi domuz gribi aşısında da virüsler bulunur. Ancak bu virüsler laboratuvar ortamında zayıflatılmış ve etkisi azaltılmıştır. Zayıf virüslere karşı mücadele eden vücut bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir ve domuz gribine karşı direnç kazanır. Etkisinin gözle görülmesi yaklaşık 2 hafta kadar sürebilir. Ancak bu aşının sizi mevsimsel gribe karşı korumayacağını hesaba katmanız gerekir.

Domuz gribi aşısı nasıl üretilir? Nasıl yapılır?

Domuz gribi aşıları genellikle Astra Zeneca grubuna bağlı MedImmune isimli biyoloji şirketi tarafından üretilir. Bu aşının yapımında 3 farklı yol tercih edilebilir:

  • Yumurtadan üretilen aşı
  • Hücrede üretilen aşı
  • Rekombinant DNA yöntemiyle laboratuvar ortamında geliştirilen aşı

Bunlardan en yaygın olanı yumurtadan aşı üretme yöntemidir. 70 yıldan fazla bir süredir aşılar yumurtalar sayesinde geliştirilir. Domuz gribine yol açan virüs, biyologlar tarafından etkisiz hale getirilerek canlı bir şekilde tavuk yumurtasına enjekte edilir. Yumurta içinde gelişip büyüyen virüs, gerçek domuz gribi virüsüne kıyasla etkisini yitirmiş olacaktır. Daha sonra yumurtanın içinden sıvı olarak alınan virüs saflaştırma ve test aşamasına geçer.

ABD’de MedImmune’in yanı sıra birçok ilaç şirketi bu yolla domuz gribi aşısı üretmektedir. Ancak bu yöntem diğerlerine kıyasla daha uzun sürebildiği gibi, bol miktarda tavuk yumurtası da gerektirmektedir.

Her yöntemde ortak amaç zararı en aza indirgenmiş gerçek domuz gribi virüsünün vücuda enjekte edilip bedenin buna karşı direnç kazanmasını sağlamaktır. Domuz gribi salgını 2010 yılında tamamen bittiği için şuanda bu aşıyı olmanıza gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Zayıflamanın Yolları Nelerdir ? başlıklı makalemizde nasıl sağlıklı zayıflarım, sağlıklı zayıflamak ve sağlıklı zayıflamak nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir