Çiğ Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Çiğ Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta kanatlı dişi hayvanların yavrulama zamanında çıkardıkları ve yavruların dış etkilerden korunması için sert bir kabuk içinde olan doğal bir üründür. Genel olarak neredeyse tüm kuşların yumurtalarının yenilebilir olduğu bilinse de en fazla tüketimi yapılan tavuk yumurtası olmaktadır. Zengin protein kaynağı olan yumurta gıda sektöründe birçok alanda kullanıldığı gibi tedavi ve sağlıklı kalabilmek adına çiğ olarak ta içilebilmektedir. Fazla tüketildiği takdirde kolesterolü ve tansiyonu yükselteceği için günlük 1 tane ya da gün aşırı 1 tane tüketilmesi ve aşırıya kaçılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bazı kişilerde yumurtaya karşı bir alerji durumu oluşabilir. Bu sebeple hassasiyeti olan kişilerin test yaptırmadan yumurta yememeleri önerilmektedir.

Yumurtadan gerçek fayda sağlanmak isteniyorsa çiğ olarak tüketilmesi daha önemlidir. Çünkü yumurta pişirildiği zaman içinde bulunan bazı minareler ve kaybolur alınmak istenen besin değeri tam olarak alınamayabilir. Çiğ yumurtanın vücut sağlığı için oldukça yararlı olan faydalarını inceleyecek olursak karşımıza şunlar çıkmaktadır;

 

  • Ses tellerinin iyileştirilmesi ve boğaz yollarının temizlenmesinde oldukça faydalıdır.
  • Ruh ve sinir sağlığı açısından da önemli görevleri bulunmaktadır. Beyin sağlığını korur ve daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
  • Vücutta kalan ve biriken zararlı maddelerin ve toksinlerin vücut dışına atılmasına yardımcı olmada önemli bir rolü vardır.
  • Vücut direncin yükseltir ve enfeksiyon riskini en aza indirir.
  • Yine vücutta oluşan herhangi bir iltihaplanma ve ya şişkinliği giderilmesinde iltihabın kurutulmasında etkilidir.
  • İçeriğinde bulunan doğal vitamin ve minarelerin desteğiyle cilt yapısını iyileştirir ve daha güzel bir cilde kavuşmayı sağlar.
  • Bağırsakların daha düzenli çalışmasında etkilidir ve parazitlerin atılmasını sağlamaktadır.
  • Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve hücre yapısını onararak yeni hücrelerin oluşmasını tetikler bu sayede kişilerin daha genç ve zinde kalması sağlanır. Ayrıca vücudun daha enerjik ve zinde kalması da sağlanmış olur.
  • Kemiklerin güçlenmesine faydalı olurken kas yapısında ki zayıflıkları da giderir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ayvanın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde ayva neye iyi gelir, ayvanın faydaları maddeler halinde ve ayvanın faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir