Balın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Bal yediden yetmişe herkes tarafında sevilerek tüketilen ve içerdiği zengin vitaminler ve minareler bakımından son derece etkili bir şifa kaynağıdır. Sayısız faydası bulunan balın bu faydalarından kısaca bahsetmeden önce söylemek isteriz ki baldan fayda sağlamak isteyenler öncelikle gerçek bir bal alıp almadıklarını iyi araştırmaları gerekmektedir. Bal kalitesi bölge bölge değişiklik gösterebilirken arı cinsi ve balın üretildiği sürelerde önemli olmaktadır. Arının bal üretimi için polen topladığı çiçek dahi balın tadını ve kalitesini değiştirmektedir. Gerçek olmayan glikoz şurupları ve tatlandırıcılarla elde edilen balları tüketmek beklenen faydanın sağlanması bir yanda dursun daha zararlı olabilme ihtimali vardır. Bu sebepler göz önünde tutulduğunda dikkatli olunmasında yarar görülmektedir. Balın vücut sağlığı ve güzelliği için sağladığı faydalar şu şekilde ifade edilebilir;

 

  • Öncelikle söylemek gerekirse balın öksürük üzerinde önemli bir tesiri bulunur. Direk olarak tüketilmesi ve bası karışımlarda ana madde olarak balın kullanılması öksürüğün kesilmesini sağlar. Özellikle de yattığımız zaman ortaya çıkan kuru öksürük için etkilidir.
  • Sıcak suya karıştırılarak tüketilen balın kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Kabızlık çok sıkıntılı bir süreçtir ve uzun sürmesi halinde beraberinde başka sorunları da getirebilir. Bal bu sorunun kısa sürede atlatılmasını sağlar.
  • Kış dönemlerinde yaşanan grip ve soğuk algınlığına iyi gelir ve boğazları yumuşak tutar.
  • Anti bakteriyel bir üründür. Uzun süre saklanabilir ve içinde herhangi bir bakteri ya da mantar oluşumu gözlenmesine izin vermez.
  • Kendi doğal tatlandırıcısı olduğu için mide tarafından en kolay emilen şeker türüdür. Bu sebeple mideyi rahatlatır ve hazımsızlığı giderir.
  • Bal sıcak suya konulup buhar elde edilirse bu buhar ağrıların giderilmesi için etki olabilmektedir.
  • Gözlerde görme gücünün artmasına neden olur. Görme kalitesinin daha keskin olması istendiğinden baldan faydalanılabilir.
  • Kansızlığa karşı etkilidir ve vücut direncini yükseltir. Ayrıca damar yollarının açılmasına da son derece faydalıdır.
  • İçeriğinde bulunan A,B ve C vitaminleri sayesinde iştah açar, diş ve diş eti temizliğinde etkilidir.
  • Balgam ve idrar söktürücü özelliği sayesinde oldukça aranan ve fazla tüketilen bir besin kaynağıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde ağız yarası ne yapılmalı, ağız yarası neden olur ve ağız yarası tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir