Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayva çekirdeği güzellikten sağlığa birçok alanda sayısız fayda sağlayan zengin içerikli bir yapıdır. Ayva, çekirdeği dışında meyvesi, kabuğu ve yaprağıyla da bin bir derde deva olan düşük kalorili bir meyvedir. Tarihte besin olarak alınmasının yanında parfümlere bile ilham kaynağı olmuşluğu vardır. Özellikle Romalılar tarafından oldukça sevilen ve tutulan bir meyve olan ayva günümüzde her ne kadar takdir edilmese de hem kendisi hem de çekirdeklerinin faydasından yararlanmak isteyenler için derleyip toparladığımız ayva çekirdeği faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Ayva çekirdeği öğütülüp bal ile karıştırıldığında ya da çekirdekleri kaynatılıp suyu direk içildiğinde öksürüğün kesilmesinde çok keskin bir etkisi vardır.
  • Ayva çekirdekleri kaynatılıp nöbet şekeri denilen kristalize yapıdaki şeker ile karıştırılıp tatlandırıldığında mesane ve mesane yolu iltihabı için söktürücü bir tesir oluşturur. Bu aşamada gerekli olan yapılan karışımın aç karnına içilmesidir.
  • Ayva çekirdeğinin cilt için en güzel artısı oluşan her türlü çatlak için tedavi edici olmasıdır. Çekirdekler ezilerek bir miktar su ile karıştırılır. Karışım birkaç dk bekletildikten sonra süzülerek içine bal ilave edilir ve bir krem halini alır. Bu krem ile ister dudak, ister el, ister topuk isterse göğüs ucunda oluşan çatlakları iyileştirebilirsiniz.
  • Ayva çekirdeği bir miktar su içerisinde bekletildiğinde kendiliğinden bir jel kıvamı alır. Oluşan bu jel kıvamlı karışımı direk olarak yüze sürdüğünüzde ve düzenli olarak tekrarladığınızda kırışıklıkların azaldığını görebilirsiniz.
  • Cilt lekelerinin giderilmesinde ve koyu renkli cilt lekelerinin renginin açılmasında etkisi çok büyüktür.
  • Yanık tedavisinde de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Banyo suyunda ayva çekirdekleri kaynatılıp kullanıldığında sakinleştirici ve vücudu dinlendirici bir etki oluşturur.
  • Ayva çekirdeklerinin ezilip suyu süzüldükten sonra balla krem oluşturulduğunda basur üzerine sürülerek tedaviye yardımcı olunabilir.
  • Bunların yanında susuzluğun giderilmesinde ve kalp hastalıklarının önlenmesinde de oldukça faydalı bir besin çekirdeğidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde ağız yarası ne yapılmalı, ağız yarası neden olur ve ağız yarası tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir