At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Atkestanesinin Faydaları Nelerdir?

Atkestanesi genellikle balkan yarım adasında yetişen bir süs bitkisidir. Atkestanesi familyasından olan bu bitkinin ağacı yaklaşık 15-30 metreye kadar yükselir ve geniş gölgesi olan iri bir ağaçtır. Ağaç yaprakları elin başparmağına benzer şekilde büyük yapraklardır ve genel olarak bahar sonu yaz başı gibi dönemlerde çiçek açarlar. Ağacın meyvesi aynı kestaneye benzer, meyvenin dış yüzeyi dikenli bir kabukla kaplıdır. Sonbaharda meyve veren ağacın mahsulü atkestanesi yüksek içerikli P vitaminine sahiptir. Atkestanesi ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir detay bulunmaktadır. Bu detay atkestanesi meyvesinin, yapraklarının, çiçek ve dal kabuklarının zehirli olduğudur. Bu sebeple atkestanesinin faydalarından yaralanmak için sadece tohumunun kullanılması önemle duyurulur.

Atkestanesi sağlık ve güzellik alanında kullanılan ve çok sayıda faydası olsan yararlı bir bitkidir. Kullanım alanlarına bakıldığında romatizma ve sıtma gibi rahatsızlıklarda, sinüzit tedavisinde, basur kanamalarının durdurulmasında, prostat tedavisinde, kırışıklıkların iyileştirilmesinde ve sivilcelerin kurutulmasında oldukça yararlı sonuçlar göstermektedir.

Bahsedilen kullanım alanları dışında atkestanesinin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 

  • Atkestanesinin cilde sağladığı faydalar kırışıklık tedavisi, cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması, geniş gözenekli cilt yüzeyinin temizlenmesi, ciltteki kılcal damarların oluşturduğu kırmızılıkların giderilmesi, güneş lekelerinin hafifletilmesi ve varis ile baş edilmesi şeklinde kendini göstermektedir.
  • Bunların dışında saç dökülmesini önler.
  • Cildin daha sıkı olmasında etkili olduğu için göğüslerin sarkmasını engelleme ve boyun bölgesinde ki gevşemelerin önüne geçilmesinde de önemli bir rolü vardır.
  • Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarının tedavi edilmesi aşamasında etkilidir.
  • Romatizmadan ve kas gerilmesinden kaynaklı ağrıların hafifletilmesinde faydalıdır.
  • Vücudun genelinde oluşan iltihapların kurutulması aşamasında güçlü bir kurutucudur.
  • Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlığın giderilmesinde etkili olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut direncini yükseltir ve daha kuvvetli bir bünyeye kavuşulmasını sağlar.
  • Öksürüğün kesilmesinde de büyük etkisi vardır. Göğsü yumuşattığı için inatçı öksürük hafiflemiş olur.
  • Ayaklarda yaşanan kaşıntılarda, şişliklerde ya da ağrılarda rahatlatarak hissedilenlerin hafiflemesini sağlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde ağız yarası ne yapılmalı, ağız yarası neden olur ve ağız yarası tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir