Adet Kanaması Nedir, Adet Düzeni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet Kanaması Nedir, Adet Düzeni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınların gebe olması için her ay rahim iç yüzeyinde döllenmiş yumurtanın korunumu için uygun ortam hazırlanır. Damarlanma oluşacak ve yumurtanın tutunmasını sağlayacak bu yüzey eğer döllenme olmazsa alttan gelen yeni tabakanın ortaya çıkması için dökülmeye başlar. Bu her ay tekrarlanan bir işlemdir. Bu dökülmelerin olağan halde olmasına adet düzeni, dökülmelerle birlikte rahim ve vajina yoluyla atılmalarına da adet kanaması (regl) denmektedir. Adet düzeni her kadının vücudu ve yapısı farklı olduğu için standart değildir. İki kanamanın ilk günü arasındaki sürenin en fazla 35, en az 21 olması normal seyirde bir adet düzeni olduğunu göstermektedir. Normal regl (adet kanaması) süresi ise en az 2 en fazla 8 gün sürebilmektedir. Adet kanamasında kan miktarı da önemlidir. Regl döneminde ortalama 40 ml kan kaybı yaşanır. En az 20 ml en fazla 80 ml olması normal kabul edilir. Fazla veya eksik kanamalar bir jinekologa gitmenizi gerektirir. Ortalama olarak jinekologlara başvurulan rahatsızlıkların %17 kadarını bu şikayet oluşturur.

Kanamanın az veya çok olması, düzensiz olması da stres ve sinir bozukluğuna neden olabilmektedir. Adet öncesi gerginlik sendromu (PMS) yazımızda bahsettiğimiz konular da adet düzeni adına çok önemlidir. Adet düzeninin bozulmasının sebepleri çok küçük olabileceği gibi çok daha büyük nedenlere de dayanabilmektedir. O sebeple adet düzen bozukluğunuzu dikkate almanızı tavsiye ederiz. Yeni adet görmeye başlamış kadınlarda adet düzensizliği normal kabul edilir. Tabii doktor kontrolü sonrasında hormonal dengenin oturması beklenebilir. Artık adetten kesilmeye yakın olan kadınlarda da adet düzensizliği ortaya çıkmaktadır.

Adet düzensizliğinin diğer sebebi de hastalıklar olabilir. Özellikle kanser ve kan hastalıkları dikkat çekicidir. Onun dışında adet bozukluğuna neler sebep olur diye yanıtlarsak; Üzüntü, enfeksiyon, spiral, gebelik, iyi huylu tümörler, hormonal problemler ve stres diyebiliriz. Tiroid hastalıkları da adet düzenini yakından etkileyen faktördür.

Doğum kontrol haplarının içerisinde kadınsal hormonların bulunduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştir. Özellikle doğum kontrol haplarının yanlış kullanımı sebebiyle hormonal denge değişerek adet düzensizliği ortaya çıkabilmektedir. O sebeple adet düzensizliğinde hemen jinekoloğunuza başvurmalı ve tedaviyi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir